هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی|برجسته ترین هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی با متنوع ترین طرح ها

به جرأت می توان گفت یکی از زیباترین و گیراترین هنر در صنایع دستی ، هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی می باشد . برجسته ترین هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی با متنوع ترین طرح ها برای شما عزیزان مهیا نموده ایم تا بتوانید از جلوه ی زیبا و چشم نواز صنایع دستی در منزل و محل کار خود استفاده نمایید . هنر فیروزه کوبی دارای پیشینه ۶۰ ساله می باشد که در آن زمان شخصی به نام یوسف حکیمیان معروف به محمد رضا که در مشهد به کار فیروزه کوبی می پرداخت و حدود ۲۰ سال بعد از این صنعت به اصفهان برده شد . سنگ فیروزه به کار رفته در تولید محصولات فیروزه کوبی نیز دارای خواص زیاد درمانی (چشم زخم ، از بین برنده ترس ، استرس و افسردگی ، برای سردرد ، آرامش دهنده قلب و …) می باشد .

چسب فیروزه کوبی چیست و چگونه تهیه می شود ؟

شاید سوال های زیادی برای شما از هنر فیروزه کوبی که یکی از چشم نوازترین صنایع دستی اصفهان است ، پیش آمده باشد . مانند چسب فیروزه کوبی چیست ؟ چسب فیروزه کوبی چیست و چگونه تهیه می شود . ما در این جا شما را با یکی از مواد فیروزه کوبی آشنا می نماییم . قرار گرفتن قطعه های ریز سنگ بر روی ظروف مسی و استحکام این قطعه ها توسط چسب فیروزه کوبی یا لاک گردویی انجام می شود . چسب فیروزه کوبی که نتیجه ترکیب نمودن تربانتین و کالفین در کنار تقطیر نمودن چوب گردو می باشد . ترکیب نمودن این مواد در کنار هم مهم و ازجایگاه ویژه ای برخوردار است ، تا بتوانیم یک چسب مرغوب و با کیفیتی به دست بیاوریم . استفاده بیش از اندازه کالفین باعث می شود که چسب مورد نظر استحکام و چسبندگی را نداشته باشد .

مشخصه های مرغوبیت یک ظرف فیروزه کوب

مشخصه های مرغوبیت یک ظرف فیروزه کوبی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی که توسط هنرمندان ماهر و چیره دست اصفهانی انجام می شود . و یک ظرف فیروزه کوبی از کنار هم قرار گرفتن سنگ فیروزه و مس به دست می آید . شاید به جرات بتوان گفت نمایی که یک ظرف فیروزه کوبی دارد به سنگ فیروزه به کار رفته در محصول می باشد و هنرمندان تمام تلاش خود را می نمایند از سنگ فیروزه مرغوب و با کیفیت بالا در تولید محصولات خود استفاده نمایند . تشخیص فیروزه کوب اصل بسیار اهمیت دارد . که به چند مشخصه ی آن می پردازیم :

  • سنگ فیروزه اصل به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهد و از کیفیت آن کاسته نمی شود .
  • هر چه تنوع رنگ در سنگ فیروزه های بیشتر باشد این نشان از مرغوبیت بیشتر می باشد .
  • این نکته را باید متذکر شد که طیف رنگی سنگ فیروزه در طبیعت از سبز تا آبی می باشد .

محصولات فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی روی ظروف مسی و تولید محصولات فیروزه کوبی از جذاب ترین و چشم نوازترین صنایع دستی اصفهان محسوب می شود . اگر چه این هنر نسبت به دیگر هنرهای صنایع دستی دارای قدمت بالایی نبوده است . اما از رونق خوبی برخوردار است . از آن جا که تنها عنصری که می توانید یک محصول فیروزه کوبی را خاص و چشم نواز نماید ، سنگ فیروزه به کار رفته در تولید آن می باشد . پس هنرمندان تمام تلاش خود را می کند که از بهترین و مرغوب ترین سنگ در جهان ، یعنی سنگ فیروزه نیشابوردر تولیدات خود استفاده نماید و قیمت فیروزه کوبی روی مس تحت تأثیر عوامل مختلفی است :

  • به اندازه فلز مس به کار رفته  
  • به سنگ فیروزه به کار رفته  
  • به ظرافت و دقت در چیدمان قطعات سنگ که کمترین فاصله بین سنگ ها باشد ، بستگی دارد

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.