جاجیم بافی | جاجیم بافی هنر دست هنرمندان ایرانی

جاجیم بافی که شامل بافتن نخ های پشمی و پنبه ای می باشد یا از تلفیق این دو است . نسبت به پلاس نازک تر می باشد ، جاجیم بافی هنر دست هنرمندان ایرانی می باشد ، و برای محافظت از سرما و روانداز استفاده می شود . جاجیم بافی به عنوان صنایع دستی استان های : مازندران ، آذربایجان شرقی ، اردبیل ، کرمانشاه ، کردستان ، همدان ، لرستان و فارس محسوب می شود .

گلیم چیست ؟

گلیم ، هنر شگفت انگیز پیشینیان ایرانیان می باشد . اینکه گلیم چیست ؟ برای شما دوستداران صنایع دستی جالب باشد . گلیم نوعی زیرانداز می باشد که در تولید آن از ابریشم ، موی بز ، پشم گوسفند و دیگر حیوانات اهلی به کار می رود . گلیم در مناطق غرب و شمال غرب کشور بافته می شود . از کهن ترین هنرهای ایران محسوب می شود و دارای سابقه ۷۰۰۰ سال می باشد و از آثار باستان نیز شوش گلیمی با قدمت ۶۰۰۰ ساله یافت شده است .

کیف جاجیم

کیف جاجیم

یکی از محصولات صنایع دستی جاجیم می توان به کیف جاجیمی اشاره نمود . که از زیباترین محصولات جاجیم می باشد . در تولید کیف از بهترین پشم استفاده می نمایند و رنگ ریزی آن به صورت گیاهی می باشد . کیف جاجیم سبک ، سنتی و زیبا می باشد .

جاجیم و گلیم

جاجیم و گلیم دیگر دست بافته های جوامع عشایری و روستایی بختیارنشین لرستان می باشد . جاجیم لری که برای روانداز از آن استفاده می شود و کار جاجیم معمولاَ به صورت افقی انجام می شود و چله کشی هم روی زمین انجام می شود . در جاجیم لری نقش های به واسطه ی تارها ایجاد می شود .

آشنایی با انواع گلیم

آشنایی با انواع گلیم شامل: گلیم ایل شاهسوند ، گلیم لری ، گلیم هرسین ، گلیم بلوچ ، گلیم خمسه ، گلیم سنه ، گلیم قشقایی ، گلیم افشار، گلیم مازندران و گلیم ترکی می باشد که از خصوصیات گلیم ترکی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • گلیم ترکی سبک و محکم می باشد  
  • رنگ قرمز با سایه ها روشن نقش ویژه ای را به گلیم ترکی بخشیده است 
  • شامل رنگ های متضادی مانند رنگ نارنجی ، آبی ، سبز و گاهی زرد است که این تضاد درعین حال هماهنگی زیبایی را ایجاد نموده است .

جاجیم قشقایی

یکی دیگر از انواع جاجیم که به زیبایی تمام توسط هنرمندان باذوق کشورمان تولید می شود ، جاجیم قشقایی می باشد . جاجیم قشقایی به سه نوع جاجیم ساده ، جاجیم سوزنی رند و جاجیم ششه درمه تقسیم می شود .  نقش بندی در جاجیم برعهده تارهای می باشد و پودها نقش زیادی را ایفا نمی نمایند . تنوع در رنگبندی بالا می باشد ، بخصوص رنگ قرمز ، سبز ، سیاه و آبی 

جاجیم سنتی لرستان

جاجیم بافی لرستان دست بافت دورو می باشد که بیشتر نمایی که جاجیم سنتی لرستان دارد به خاطر تارهای این جاجیم می باشد . از کاربردهای جاجیم می توان به روانداز ، برای روی کرسی ، چادرشب و زیرانداز اشاره نمود . جاجیم بافی لرستان از نظر تکنیک بافت و نقوش با دیگر انواع جاجیم متفاوت می باشد .

تفاوت فرش و گلیم از بافت تا شست و شو

شما را با تفاوت فرش و گلیم از بافت تا شست و شو آشنا می نماییم که شامل :

  • فرش نیاز به نقشه ای دقیق دارد ، گلیم نقشه ای از پیش تعیین شده ای ندارد
  •  نقش فرش نشان دهنده این است که این فرش در چه شهری تولید شده است ، مانند : قالی کاشان ، قالی تبریز و …
  • نقش های گلیم از فرش آسان تر می باشد . به دلیل سادگی و سنتی بودن نقش های گلیم ، دارای طرفداران زیادی درسبک زندگی های امروزی دارد .
1

  1. این گلیم های سنتی خیلی جذابه خیلی قشنگ و خاصه من از سایت شما سفارش دادم خیلی راضیم از خریدی که داشتم عالی بود

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.