مجموعه ما شما را به خرید بهترین انواع ظروف مسی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

هنر خوشنویسی در ایران| آموزش هنر خوشنویسی در ایران

آنچه در این مقاله می خوانید...

خطاطان بزرگ ایرانشاهکارهای خوشنویسی ایرانیانواع خط در هنر خوشنویسی ایرانیسیرتکامل خوشنویسی در ایرانتاریخچه هنر خوشنویسی ایرانی
آموزش هنر خوشنویسی در ایران

با مطالعه هنر خوشنویسی در ایران به این نتیجه می رسیم که تبدیل کردن نگارش معمولی به خوشنویسی برعهده ایرانیان بوده است . و به مرور زمان سبک و شیوه های مختص به خود را وارد این هنر نموده اند . اوج هنر خوشنویسی را می توان به دوره تیموریان نسبت داد . آموزش هنر خوشنویسی در ایران دارای طرفداران و علاقه مندان زیادی می باشد .

خطاطان بزرگ ایران

خوشنویسی را می توان نوعی الهام بخشی از چگونگی و خصوصیات بشری دانست . در این جا این ضرورت احساس می شود که برای اطلاع شما خوانندگان عزیز خطاطان بزرگ ایران را به طور فهرست وار نام ببریم . خوشنویسان معروف ایران شامل :

 • میرعلی تبریزی ـ محمّد حسین تبریزی ـ میرزا جعفر تبریزی ـ اظهر تبریزی ـ سلطان علی مشهدی ـ میرعلی هروی ـ عبدالرّحمن خوارزمی ـ میرعماد حسنی قزوین ـ علیرضا عبّاسی ـ عبدالرّشید دیلمی ـ نورالدّین محمّد لاهیجی ـ میرعبدالجبّار اصفهانی ـ محمّدصالح خاتون آبادی ـ ابوتراب اصفهانی ـ محمّد صالح اصفهانی ـ فتحعلی حجاب شیرازی ـ وصال شیرازی ـ حسن شاملو ـ میرزا غلامرضا اصفهانی ـ میرزا محمّدرضا کلهر ـ عمادالکتّاب ـ بابا شاه اصفهانی ـ شاه محمود نیشابوری ـ عبدی نیشابوری.

شاهکارهای خوشنویسی ایرانی

ما شما را با آثار خوشنویسان معاصر و یکی از شاهکارهای خوشنویسی ایران آشنا می نماییم ، که آثار آن ها از قرن دهم تا بیستم را فرا می گیرد ، که خطاطان هنر خوشنویسی در ایران ، شامل :

 • احمد بن سهروردی
 • عثمان بن الحسین (الغزنوی)
 • ابن بواب 
 • میرعلی کاتب (هروی)
 • سلطان علی مشهدی
 • شاه محمود نیشابوری  
 • علی رضاعباسی (تبریزی)

انواع خط در هنر خوشنویسی ایرانی

انواع خط در هنر خوشنویسی ایرانی  که به عنوان خطوط اصلی نام برده می شود . شامل شش خط مختلف می باشد . که عبارتند از رقاع ، ثلث ، محقق ، توقیع و نسخ و انواع هنر خوشنویسی در ایران شامل :

 • تعلیق    
 • نستعلیق                  
 • شکسته نستعلیق

سیرتکامل خوشنویسی در ایران

سیر تحول خط و خوشنویسی برمی گردد به اولین کسی که خط را نوشت از شبه جزیره عربستان به نام «مرا مر ابن مره » و اولین کسی که در صدر اسلام قران را به صورت خوشنویسی به تحریر در آورد ، خالد ابن ابوهیاج بود . سیر تکامل خوشنویسی در ایران ما را به این نتیجه می رساند ، که خطوط به کاررفته توسط ایرانیان از خطوط عرب نشات می گیرد و از دوخط قبطی و سریانی که از جمله خطوط سامی بودند . که خط اول منشا خط نسخ شد که برای تحریر نامه ، به کار می رفت و دومی خط کوفی برای کتابت مصحف ها و سکه ها ازآن استفاده می کردند .

تاریخچه هنر خوشنویسی ایرانی

تاریخچه ی هنر خوشنویسی ایرانی به ظهور دین اسلام بر می گردد که در آن زمان نیاکان ما الفبا و خطوط اسلامی را پذیرفته بودند ، خط متداول آن زمان خط کوفی و نسخ قدیم بود . در اوایل قرن چهارم نیز بیضاوی شیرازی خطی به نام خطوط اصول معروف بود را بوجود آورد . خطوط اصول شامل : محقق، ریحان، ثلث، نسخ، رقاع و توقیع می باشد که تفاوت هایی که برای این خط ها باید در نظر گرفت ، در شکل حروف ، کلمات و نسبت سطح و دور آن ها بود .

مدیریت مجموعه ما

برای مشاوره و سفارش روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و سفارش

مجموعه ما شما را به خرید بهترین انواع ظروف مسی دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: نام

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09120000000

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

telegram icon تلگرام: test@

instagram icon اینستاگرام: test@

email icon ایمیل: email@gmail.com

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.