صنایع دستی ایران

چوب و استخوان، مس و نقره، طلا و سنگ‌های قیمتی، ابریشم و پشم، همگی مواد اولیه‌ای هستند که توسط صنعتگران و بانوان صنعتگر کشور به صنایع دستی نفیس ایران تبدیل می‌شوند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

معجزه می کنند و احساسات و مفاهیم فرهنگی خود را در این صنایع دستی سنتی ایران می ریزند. به همین دلیل است که صنایع دستی ایرانی و سایر آثار هنری در جهان قیمتی ندارند. با این رکورد همراه باشید تا درباره صنایع دستی ایران و هنرهای دست ساز ایران بیشتر بدانید.

صنایع دستی

صنایع دستی برتر ایران

ایران به عنوان سرزمینی وسیع، هزاران هنر دستی و آثار هنری را ارائه می دهد که فرهنگ پربار ایرانی را تجلی می دهد. معرفی همه صنایع دستی ایران در یک گزارش کوتاه کار آسانی نیست.

خاتم کاری: خیاطی با چوب، فلز، استخوان
خاتم کاری به عنوان یکی از نفیس ترین صنایع دستی ایران، هنر خاتم کاری قطعات کوچک چوب، استخوان و یا فلز بر روی سطح اشیاء مختلف است که به زیبایی صنایع دستی سفالی می باشد. نقوش خاتم‌کاری (اشکال هندسی به‌ویژه ستاره‌ای) در این هنر دست‌ساز ایرانی با چوب‌های نازک چوب (آبنوس، ساج، پرتقال و رز)، برنج (برای قسمت‌های طلایی) و استخوان شتر (قطعات سفید) تولید می‌شود سپس میله‌ها در تیرهای مثلثی که خودشان به ترتیبی دقیق چسبانده می‌شوند جمع می‌شوند تا استوانه‌ای با موتیف هندسی مانند یک ستاره شش‌شاخه که در یک شش ضلعی قرار دارد، ایجاد کنند.

سیلندرها به صورت کوتاه‌تر بریده می‌شوند و سپس بین دو صفحه چوبی فشرده و خشک می‌شوند. این بخش ها قبل از اتمام لاک آماده اندود شدن و چسباندن روی جسم هستند. در میان تمام صنایع دستی ایران، خاتمکاری بسیار استادانه است. در هر سانتی متر مکعب فضا، تقریباً 250 قطعه فلز، استخوان (معمولاً استخوان شتر)، عاج و چوب در کنار هم قرار می گیرند. خاتم کاری که قدمت آن به دوران صفویه می رسد یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایرانی است که هنوز در اصفهان، شیراز و کرمان رواج دارد.

صنایع دستی

ظروف مسی

قلم زنی: حکاکی روی فلز چکش و میخ

قلم زنی یکی از زیباترین هنرهای ایرانی و صنایع دستی ایرانی است. قلم زنی هنر میل به نقوش دقیق و فاخر ایرانی بر روی فلزات مختلف از جمله مس، برنج، نقره و طلا با چکش و اسکنه (قلم) است.

حکاکی فلزکاری ایرانی به عنوان مستندترین رسانه هنری ایران در دوره اسلامی شناخته شده است. اکتشافات تاریخی این هنر دستی سنتی ایران به دوران باستان به دوره های ساسانی (700م)، سلجوقیان (100م.) و صفویان (1600م) برمی گردد.

این هنر دستی ایرانی سپس توسط استاد محمد عریضی و استاد محمدتقی ذوفان در 80 سال گذشته احیا شد. در حال حاضر اشیا و ظروف مختلفی از جمله بشقاب، سینی، ظروف سفالی، جعبه آب نبات و شمعدان را می توانید در مغازه های صنایع دستی ایران به ویژه اصفهان، شیراز و تهران پیدا کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.